BORÇLARIN 3 AY ERTELENMESİ

BORÇLARIN 3 AY ERTELENMESİ

BORÇLARIN 3 AY ERTELENMESİ


22.07.2020


30 Haziran 2020 ve öncesi tarihlerde kullanılan kredilerin 1 Temmuz 2020 – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında vadesi gelen taksitler, vade tarihinde ödenmemesi durumunda otomatik olarak 3 ay daha ertelemesi gerçekleştirilecektir.


 Bilindiği üzere Esnaf ve Sanatkarımızın 30 Haziran 2020 ve öncesi tarihlerde Halkbank’ dan kooperatif kefaletiyle kullandırılan hazine destekli kooperatif kredilerden doğan borçları Nisan Mayıs Haziran ayı taksitlerinin ertelemesi yapılmış, erteleme süresi 1 Temmuz 2020 – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında bitecekti,

Buna göre;
Esnaf ve Sanatkarımızın içinde bulunduğu sıkıntılı günleri daha rahat aşabilmesi için

Cumhur Başkanımızın 22.07.2020 tarih 2781 sayılı kararına istinaden Yapılan yeni değişiklikle ;
30 Haziran 2020 ve öncesi tarihlerde Halkbank’ dan kooperatif kefaletiyle kullandırılan hazine destekli kooperatif kredilerden doğan borçların 1 Temmuz 2020 – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında vadesi gelen taksitler, vade tarihinde ödenmemesi durumunda Banka tarafından otomatik olarak 3 ay daha ertelemesi gerçekleştirilecektir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ;

YAPILACAK OLAN ERTELEME İŞLEMİ FAİZLİ OLACAKTIR.
ERTELENEN 3 ADET TAKSİTİN ANAPARA+BANKA FAİZİ+BANKA KOMİSYONU ve İŞLEYECEK 30 GÜNLÜK FAİZİ (her taksit için ayrı ayrı) "KALAN TAKSİTLERİN ANAPARALARINA" EŞİT MİKTARDA BÖLÜNEREK TAHSİL EDİLECEKTİR. (TAKSİTTE KOOPERATİF MASRAFI VARSA SIRADAKİ İLK TAKSİTE YANSITILACAKTIR)

Vade günü veya vade gününden önce Banka şubesine gitmeniz durumunda taksitinizi ödeyebileceksiniz ve erteleme yaptırmamış olacaksınız.

Ertelemeden faydalanmak istemiyorsanız ve vade tarihini geçmişseniz ; ilgili taksit için erteleme iptali yapılmamaktadır fakat bir sonraki taksitinizi vade gününden bir gün önce ödemeniz durumunda ertelemeye tabi olmayacaktır. Daha önce ertelenen taksitinizin tutarları ise KALAN TAKSİTLERİNİZİN ANAPARALARINA eşit miktarda bölünecektir. Burda dikkat edilecek husus erteleme işlemi her taksit için ayrı ayrı işleme tabi tutulacağıdır.

ÖDEME YAPMAYA GİDECEĞİNİZ ZAMAN EĞER ÖDEMEK İSTEDİĞİNİZ TAKSİTİN VADESİ GEÇMİŞ İSE İLGİLİ TAKSİTİN ERTELEMESİ BANKA TARAFINDAN OTOMATİK YAPILDIĞI İÇİN SIRADAKİ DİĞER TAKSİTİ ÖDEMİŞ OLACAKSINIZ ve ERTELENMİŞ OLAN BİR ÖNCEKİ TAKSİTİN ANA PARA+BANKA FAİZİ+BANKA KOMİSYONU ve İŞLEYEN GÜN FARKI FAİZİ SIRADAKİ DİĞER TAKSİTLERİNİZİN "ANAPARALARINA" EŞİT MİKTARDA YANSIYACAKTIR BUNDAN DOLAYI ÖDEME TUTARLARINIZ DEĞİŞECEKTİR BU KONUYA DİKKAT ETMENİZİ ÖNEMLE RİCA EDERİZ.

 

BU ERTELEME 30 HAZİRAN TARİHİ VE ÖNCESİ KREDİ KULLANALAR İÇİN GEÇERLİDİR. 30 HAZİRAN SONRASI KREDİLERDE GEÇERLİ DEĞİLDİR.

 

ERTELEMENİN DİĞER BİR ÖNEMLİ ŞARTI ;
ERTELEME DÖNEMİ BOYUNCA İŞÇİ ÇIKARTILMAYACAĞINA DAİR TAAHHÜTNAME ALINMASIDIR. TAAHHÜTNAME İLE İLGİLİ YİNE KOOPERATİFİMİZ TARAFINDAN RANDEVU VERİLMEK SURETİYLE TAAHHÜTLER ALINACAKTIR.
SAYGILARIMIZLA