COVİD 19 TEDBİRLERİ

COVİD 19 TEDBİRLERİ

COVİD 19 TEDBİRLERİ


18.11.2020


Son dakika haberi! İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda yeni Kovid-19 tedbirleri uygulanması için valiliklere genelge gönderdi.


 (COVİD-19 TEDBİRLERİ) 

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni 'Kovid-19' genelgesi!

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar

doğrultusunda yeni Kovid-19 tedbirleri uygulanması için valiliklere genelge gönderdi.

Genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ila 13.00 saatleri,

20 yaş altı vatandaşlar, 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. 

YENİ TEDBİRLER CUMA GÜNÜ SAAT 20:00'DEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Bu kapsamda alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece 10.00-20.00 saatlerinde Hizmet sunacak.

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10.00- 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel-al" hizmeti verecek şekilde açık olabilecek.

Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek. 

Kahvehane, kıraathane,  kır bahçesi,  internet kafe/salonu,  elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak.

Ayrıca daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulama devam edecek.

 

SİGARA İÇME YASAĞI UYGULAMASI GENİŞLETİLEBİLECEK
Genelgeye göre, 11 Kasım 2020 tarihli genelgede belirtilen "vatandaşların yoğun olarak bulunduğu/bulunabileceği cadde sokaklar, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı" getirilmesi uygulaması İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca genişletilebilecek.

 

YENİ BİR KARAR ALININCAYA KADAR:

Hafta sonları : 10:00 – 20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. (Üretim ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır.) Bu doğrultuda ilk olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00 den  22 Kasım Pazar günü saat: 10:00 a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00  den 23 Kasım  Pazartesi   05:00  saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirler arası seyahate çıkmamalarının esas olduğu vurgulanan genelgeye göre, İçişleri Bakanlığına ait "e-Başvuru" ve "Alo 199" sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler ise şöyle: "Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen."

 

SAYIN ESNAF ve SANATKARIMIZ LÜTFEN UNUTMAYINIZ ;

CORONA VİRÜSÜ ALACAĞINIZ TEDBİRLERDEN DAHA GÜÇLÜ DEĞİLDİR.

Saygılarımla

Mustafa YORULMAZ

BAŞKAN